Ова е најреткиот хороскопски знак: Најмалку луѓе се родени во овој месец

Најмногу луѓе се раѓаат во хороскопскиот знак на Девица, но во кој знак се раѓаат најмалку? Најмногу деца се раѓаат кон крајот на август и почетокот на септември и тоа воглавно во хороскопскиот знак Девица. Најмалку луѓе се родени на Бадник, Божиќ или Нова година а сите тие припаѓаат на хороскопскиот знак Јарец. Јарците се […]

Read more

Голема заплена на Табановце – 13,3 килограми злато и 30.000 евра (ФОТО)

Цариниците од граничниот премин Табановце денеска во автобус на влез во Македонија открија и привремено запленија 13,3 килограми злато и непријавени 30.000 евра. Запленетото злато е со проценета вредност од над 600.000 евра. Автобусот бил со македонски регистарски ознаки на редовна линија од Пореч, Хрватска, до Гостивар. При прегледот со мобилен скенер воочени биле неправилности […]

Read more

Ja sa herë në vit bëjnë seks shqiptarët

Leon Tolstoi shkruante: “Njerëzit u mbijetojnë tërmeteve, epidemive, tmerrit të sëmundjeve dhe gjithë tor*turave të shpirtit, por tragj*edia më torturuese e të gjitha kohëve ka qenë, është dhe do të jetë trag*jedia në dhomën e gjumit”. Marquis de Luc de Clapiers, shekuj më parë pat thënë: “Objekti më i rëndë në botë është trupi i […]

Read more

Насилникот од Неготино кој ја претепа вонбрачната жена, а која почина, ќе одговара за потешко кривично дело

Делото што го сторил неготинец кој деновиве ја претепал жената со којашто живеел во вонбрачна заедница, ќе се преквалификува во потешко кривично дело, согласно новите околности, бидејќи во меѓувреме жената починала. Ова попладнево го потврдија за МИА од Јавно обвинителство Кавадарци. -Постапката против него е во тек. Тој останува во притвор. Отворена е истрага и […]

Read more

Нов случај на семејно насилство во Струмица

По семејното насилство со трагични последици што се случи во Неготино, нов случај денеска е пријавен и во Струмица. „На 07.08 во Струмица беше приведен Б.Б. (35) откако ја нападнал неговата сопруга со остар предмет, при што го повредил и нивниот малолетен син. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“ – стои […]

Read more

Финскиот претседател: Европа ќе се соочи со економски колапс поради конфликтот во Украина

Европа ќе се соочи со економски пад поради конфликтот во Украина, изјави денеска финскиот претседател Саули Ниинисто. Во интервју за финскиот дневен весник „Maseudun Tulevaisus“, тој рече дека луѓето во Финска и другите земји од ЕУ ќе мора да се помират со фактот дека економијата нема да расте од година во година, пренесе ТАСС. Според […]

Read more

Flet “Shemi” i Ilirëve, akuzon Përparim Ramën për arrestimin e tij

Shemsi Krasniqi u arrestuar të shtunën nga policia pasi pa autorizim kishte hipur në binën e festivalit “Sunny Hill” Por, kjo dëshirë nuk iu realizua të shtunën Shemsi Krasniqit, vokalistit të grupit muzikor kosovar “Ilirët”, i njohur me nofkën “Shemi”. Madje, në përpjekje që të klëndonte në skenën e festivalit të njohur, ai u prangos […]

Read more

Kasami nga Vica: Duam shimicë për të realizuar projekte, tjerët duan bllokimin e Tetovës!

Kryetari i Komunës Bilall Kasami së bashku me listën për këshilltarë kanë qendruar në fshatin Vica. Kasami para banorëve ka thënë se duhet shumicë në këshillë për t’i ecur projektet përpara. “Neve na duhet shumicë për të realizuar projekte, fatkeqësisht të tjerët duan ta bllokojnë Tetovën ndërsa ne duam zhvillim”, ka përfunduar Kasami. Gjithashtu ai […]

Read more

Ansambli i Këngëve dhe Valleve nga Maqedonia e Veriut triumfon në Turqi

Ansambli Shqiptar në Shkup, në një kohë rekord, vetëm një muaj pas fitores në Hungari, triumfoi edhe në Turqi, në festivalin më prestigjioz të folklorit në botë. Ky çmim jo vetëm që na bën krenarë por është tregues se ky institucion punon fuqishëm, funkisionon më mirë se çdo institucion tjetër dhe ka në krye një […]

Read more