Балканот се тресе. Три земјотреси во Црна Гора

news
Advertisement

По силниот, уште два помали земјотреси ја погодија Црна Гора: „Силно се почувствува во Никшиќ“
02/04/2024 – 22:11156
Од: А1он
SHARE
Умерен земјотрес од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва во 21.07 часот во Црна Гора, соопшти Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија.

Advertisement

Добивај вести на вибер
dobivaj vesti na viber
Земјотресот бил на четири километри западно од Чараѓе.

Епицентарот на земјотресот бил лоциран на длабочина од 13 километри.

„Врз основа на нумеричкиот модел на промената на интензитетот со растојанието во овој регион, јачината на земјотресот и длабочината на хипоцентарот, овој земјотрес можеше да предизвика помала материјална штета во епицентралното подрачје“, се вели во соопштението.

Потоа следеа уште два земјотреси со јачина од 2,08 и 3,37 степени според Рихтер, во 21.13 часот и вo 21.23 часот, објавено е на веб-страницата на Институтот.

„Во Никшиќ многу се чувствуваше“, напиша во коментар еден читател на порталот „Вијести“.

Минатиот месец земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала беше регистриран во општина Никшиќ.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.