ВИДЕО – Нечовечки напад врз судијка, фудбалер силно ја удира по глава

news
Advertisement

Од Аргентина доаѓаат сцените на насилство во кои како жртва се гледа фудбалска судијка, кукавички удрена од зад грб со тупаница од фудбалер. Необјаснива епизода, која се случи во неделата на натпревар одигран во провинцијата Буенос Аирес, кој важи за регионален турнир.

Advertisement

На натпреварот помеѓу Депортиво Индепенденсија и Гарменсе, судијата Далма Магали Кортади го исклучи играчот на Гарменсе, Кристијан Тироне поради протестирање, откако беше досуден фаул.

На крајот, Тироне успеа да се ослободи и дојде зад Кортади, задавајќи му страшен удар во черепот од горе, удирајќи ја и во грбот! Жената паднала на земја, веднаш станала, но била шокирана и изгубила свест.

Во меѓувреме, двајцата линиски судии – маж и жена – се обидоа да го отстранат напаѓачот, чие дивеење е уште понеобјасниво со оглед на тоа што неговиот тим победуваше со 2-1 во тој момент, а судијата едноставно му свирна. – фаул во поле.

Натпреварот веднаш бил прекинат, а 34-годишниот Тироне и покрај насилниот отпор бил задржан на теренот од полицијата. Фудбалерот потоа бил приведен во локалната полициска станица во неделата вечерта.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.