Возилото на НГШ Васко Ѓурчиновски, враќајки се од службен пат, во Косово се запалило во движење, нема повредени

news
Advertisement

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, вчера во Косово имал помала сообраќајна незгода при што се запалил автомобилот со кој се превезувал.

Advertisement

Од Генералштабот на Армијата соопштија дека началникот на ГШ Ѓурчиновски, кој учествуваше на 25-тата конференција на началници на Генералштабови на армиите од земјите членки на САД-Јадранската повелба, при враќање низ Косово по автопатот меѓу Коморане и Приштина во доцните попладневни часови, ненадејно избувнал оган кај моторниот дел на автомобилот но, благодарение на брзата интервенција на возачот и обезбедувањето, е изгаснат за многу кратко време.

Генералот Ѓурчиновски заедно со членовите на делегацијата и обезбедувањето го продолжиле патувањето со останатите возила и се вратени дома.

-Возилото веднаш по првиот знак на палење, безбедно е тргнато од сообраќај, а по гасењето, истото е транспортирано во Република Северна Македонија, се наведува во соопштението на ГШ.

MИА

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.