Во хеликоптерска несреќа загина украинскиот министер за внатрешни работи

news
Advertisement

Најмалку 16 лица загинаа при уривање на хеликоптер во градот Бровари во киевската област, меѓу кои и украинскиот министер за внатрешни работи Денис Монастирски, пренесуваат светските медиуми. – Утрово, на 18 јануари, во Бровари се урна хеликоптер на Државната служба за вонредни состојби. Како последица на хеликоптерската несреќа загина раководството на МВР: министерот, првиот заменик министер и државниот секретар. Се знае дека вкупно загинале 16 лица, меѓу кои и две деца. Од нив, девет биле во хеликоптерот, информира шефот на Националата полиција на Украина Игор Клименко.

Advertisement

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.