ВУЧИЌ ОД ОХРИД: КОВАЧЕВСКИ Е ДОБАР ДОМАЌИН КОЈ САКА ДА ПРИДОНЕСЕ КОН КОНСТРУКТИВНОТО ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ДИЈАЛОГОТ

news
Advertisement

Му се заблагодарив на мојот пријател Димитар Ковачевски за тоа што како добар домаќин сака да придонесе кон конструктивното продолжување на дијалогот, напиша српскиот претседател Александар Вучиќ на Инстаграм по денешната средба со премиерот Ковачевски во Охрид.

Advertisement

Како што јави дописиникот на МИА од Белград, Вучиќ престојува во Охрид за да учествува на средба на високо ниво во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ, чиј домаќин е премиерот Ковачевски.

Ковачевски претходно се сретна и со косовскиот премиер Албин Курти, како и со високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеф Борел и со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.