Дневен ковид-биланс: 844 новозаразени, 815 оздравени и 3 починати

news
Advertisement

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во изминатото деноноќие направени се 1.890 тестови, а регистрирани се 844 нови случаи на зараза со COVID-19. Регистрирани се и 815 оздравени лица, како и 3 починати

Advertisement

Новозаразените се регистрирани во следниве градови:

Скопје – 374
Kуманово – 43
Тетово – 43
Битола – 38
Прилеп – 35
Велес – 33
Кавадарци – 30
Охрид – 30
Штип – 24
Гевгелија – 23
Гостивар – 21
Струга – 20
Неготино – 19
Радовиш – 19
Струмица – 19
Кичево – 9
Кочани – 9
Кратово – 9
Берово – 8
Крива Паланка – 7
Валандово – 5
Дебар – 5
Крушево – 4
Ресен – 4
Виница – 3
Демир Хисар – 3
Богданци – 2
Македонска Каменица – 2
Свети Николе – 2
Демир Капија – 1

Од вкупниот број на позитивни (844), регистрирани се 188 реинфекции.

Процентот на позитивни од тестираните 1.890 лица изнесува 44,656%.

Регистрирани сe 815 оздравени пациенти од: Скопје – 350, Битола – 65, Куманово – 44, Кавадарци – 39,Прилеп – 38, Тетово – 28, Охрид – 27,Велес – 26, Струмица – 25, Штип – 20, Гостивар – 17, Ресен – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 14, Кичево – 13, Кочани – 10, Струга и Кратово – по 9, Радовиш и Крива Паланка – по 7, Берово и Валандово – по 6, Неготино – 5, Демир Хисар – 4, Дебар, Крушево, Виница и Богданци – по 3, Демир Капија – 2 и Македонски Брод – 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 3 починати лица од Скопје (72г, 76г и 83г), починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин се регистрирани 3 починати лица од Тетово (85г), Кавадарци (74г) и Охрид (70г). Две лица се починати во домашни услови и еден во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 5-30 јули.

Досега во земјава се направени вкупно 2.123.580 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.016, бројот на оздравени пациенти е 316.490, на починати е 9.387, а бројот на активни случаи изнесува 4.139.

Дистрибуција по градови:
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 155.788, активни 1.749
Куманово 17.581, активни 203
Битола 16.972, активни 271
Прилеп 14.938, активни 184
Тетово 14.102, активни 169
Кавадарци 11.478, активни 187
Велес 10.407, активни 127
Гостивар 9.975, активни 124
Охрид 9.668, активни 206
Струмица 8.496, активни 120
Штип 8.465, Аактивни 102
Кичево 5.906, активни 69
Кочани 5.300, активни 47
Струга 4.992, активни 110
Гевгелија 4.627, активни 66
Неготино 3.937, активни 70
Ресен 2.913, Аактивни 41
Свети Николе 2.720, активни 11
Радовиш 2.686, активни 68
Крива Паланка 2.540, активни 26
Делчево 2.017, активни 3
Дебар 1.756, активни 38
Берово 1.745, активни 17
Валандово 1.559, активни 16
Виница 1.422, активни 16
Пробиштип 1.291, активни 5
Богданци 1.053, активни 10
Кратово 1.043, активни 24
Крушево 981, активни 24
Демир Хисар 894, активни 21
Македонски Брод 771, активни 8
Демир Капија 608, активни 2
Македонска Каменица 529, активни 3
Пехчево 494, активни 1
Дојран 362, активни 1

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.