Ердоган следниот месец во посета на Балканот

news
Advertisement

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган следниот месец ќе ги посети балканските земји и дека тоа ја потврдува посветеноста на земјата за мирот и стабилноста во регионот.

Advertisement

„Посетата што турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе ја направи на балканските земји следниот месец ја потврдува нашата посветеност на мирот и стабилноста на регионот. Турција силно ги поддржува мирот и стабилноста на Балканот“, рече Чавушоглу.

Тој исто така изјави дека Турција го отвори патот за безбедно враќање со своите воени операции на северот на Сирија.

Нагласувајќи дека Турција го поддржува ослободувањето на окупираните азербејџански територии, Чавушоглу рече дека неговата земја стои зад вистината и правдата и повторно ја предупреди Ерменија да се воздржи од нови провокации./lokalno.mk/

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.