Кој е всушност одговорен за смртта на Пригожин? Постојат три можни сценарија

news
Advertisement

Евгениј Пригожин, бомбастичниот водач на платеничкиот одред Вагнер, кој го предводеше неуспешниот бунт против руското Министерство за одбрана претходно ова лето, се верува дека загинал во приватен авионска несреќа во близина на Москва во средата.

Advertisement

Безбедносните претставници и експерти за Советска Русија веруваат дека најверојатно Путин е одговорен за неговата смрт, пренесува Business Insider.

Не е јасно дали Пригожин всушност бил во соборениот авион, иако неговото име е на списокот на патници. Рускиот државен медиум ТАСС подоцна потврди дека Пригожин и неговиот главен помошник Дмитриј Уткин се меѓу загинатите, цитирајќи ја руската агенција за воздушен транспорт.

Профилите на социјалните мрежи блиски до Вагнер потврдија дека Пригожин загинал во авионска несреќа, обвинувајќи ги за неговата смрт „предавниците на Русија“. Руското Министерство за одбрана не ја коментираше ситуацијата.

Дури и откако ќе се спушти прашината и ќе се појават официјални изјави, распространетоста на руската пропаганда ја прави мала веројатноста дека јавноста некогаш ќе добие целосен увид во приказната.

Се разбира, постои шанса навистина да се работи за авионска несреќа, но прилично е пресилен да се верува во објаснувањето дека одметнатиот воен водач кој му заби нож во грб на својот политички патрон загинал во несреќа.

Инсајдер презентира неколку можни објаснувања за тоа што се случило со Пригожин, врз основа на моментално достапните информации:

Прво сценарио: Путин нареди смрт на Пригожин

Атентатот по наредба на Владимир Путин е најдоброто објаснување за катастрофалната авионска несреќа, вели Сајмон Мајлс, професор на Универзитетот Дјук и историчар на советската историја и односите меѓу САД и СССР.

Путин е познато дека не простува и ги имаше сите причини да посака смрт на Пригожин откако платеничкиот водач започна бунт против руското Министерство за одбрана во јуни. Бунтот не траеше, но сепак беше најголемата закана за режимот на Путин во последните две децении.

„Не е чудно што Путин сакаше да се одмазди“, објаснува Роберт Инглиш, професор на Универзитетот во Јужна Калифорнија кој ги проучува Русија, Советскиот Сојуз и Источна Европа. „Ние кои го анализираме Путин го очекувавме ова и дека ни се случи – точно два месеци по бунтот на Вагнер.

Во месеците по неуспешниот бунт, меѓународните претставници и експерти едногласно предвидуваа дека Пригожин ќе умре. Директорот на ЦИА Бил Барнс минатиот месец изјави дека деновите на Пригожин се избројани.

„Путин е некој кој верува дека одмаздата се служи ладно“, рече тогаш Барнс. Според моето искуство, Путин е главен поборник за одмазда и навистина би бил изненаден доколку Пригожин избегне дополнителни последици за она што го направи.

По бунтот, се чинеше дека Путин и Пригожин постигнале, иако прилично непријатно, примирје. Наводно, Пригожин бил протеран во Белорусија, но се чини дека поминувал многу време во Санкт Петербург и Москва, а можеби дури и летал во Африка за да ги посети своите трупи таму, вели Мајлс.

Набргу по веста за егзилот, белорускиот претседател Александар Лукашенко почна да тврди дека тој е виновен што Путин не се „ослободи“ од Пригожин веднаш по бунтот, објави Ројтерс, сугерирајќи дека Путин сакал крв со месеци.

По падот на авионот, на социјалните мрежи почна да кружи интервју на Путин, што јасно покажува колку рускиот претседател не толерира недостаток на лојалност како бунтот на Пригожин, кој Путин експлицитно го нарече „предавство“.

„Дали треба да можам да простам? новинарот го праша Путин во видеото.

„Да, но не сите“, одговори претседателот.

„Што не може да се прости?

„Предавство“, без двоумење одговори Путин.

Рускиот претседател има големо искуство да ги „исчезне“ неговите непријатели. Најмалку 14 лица поврзани со владата на Путин ги загубија животите во насилни или мистериозни околности во 20-те години од неговото владеење.

Коментирајќи ја веста за падот на авионот, американскиот претседател Џо Бајден посочи дека Путин може да биде одговорен за падот.

„Јас лично би бил внимателен кога ќе дојдам“, рече тој. „Не се случува многу во Русија без одобрение на Путин.

Поранешниот шеф на британската МИ6, Сер Џон Соерс, се согласи со Бајден, велејќи во едно интервју: „Никогаш не можете да бидете сигурни каква е вистината во земји како Русија, но сите знаци се дека Путин го убил – тој ја вратил контролата. ”

Дури и упатените во Кремљ велат дека не биле изненадени од веста за падот на авионот. „Почувствувавме дека нема да заврши добро по востанието“, изјави еден неименуван извор за независниот руски медиум Медуза. „Ваквите работи не се простуваат во Кремљ.

Друго сценарио: Некој друг го наредил убиството на Пригожин

Пред трагичниот бунт, Пригожин беше близок сојузник на Путин. Приговорите на водачот на платеници беа насочени исклучиво против руското Министерство за одбрана, а не против самиот претседател.

Не е „незамисливо“ луѓето во војската кои страдаа од навредите на Пригожин да преземат акција против лидерот Вагнер без одобрение од Путин, вели Мајлс.

Британските разузнавачки извори изјавија за Би-Би-Си дека авионот на Пригожин најверојатно бил соборен од руска разузнавачка агенција која сакала да ги зајакне позициите на руските воени лидери: министерот за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов, кого Пригожин многу јавно го критикуваше.

„Тешко е во оваа рана фаза да се објасни она што го видовме на кој било начин освен некои владини ресурси кои се користат за соборување на тој авион“, вели Мајлс. Не е јасно што точно ја предизвикало падот на авионот, иако некои профили на социјалните мрежи блиски до Вагнер сугерираат дека авионот бил соборен.

Војската е таа која има пристап до ресурсите за да го направи тоа, рече Мајлс, додавајќи дека таква наредба не мора да ја издава некој високо во руската воена хиерархија.

Оваа можност објаснува и како Пригожин можел да ужива два месеци слобода по неуспешниот бунт, вели тој.

Зошто да му дозволите на Пригожин да живее и да се фали со својата наводна непобедливост ако има јасни планови на врвот на државата да го убијат, прашува Мајлс. Непосреден напад на Пригожин би испратил појасна порака и би илустрирал какви последици ги очекуваат предавниците.

Тој цело време непречено трчаше наоколу“, вели Мајлс за Пригожин. Можно е припадниците на армијата да го сметале ова за неприфатливо, особено што во неговиот бунт биле убиени некои припадници на руските вооружени сили и тие решиле „да ги земат работите во свои раце“.

Има многу силни докази кои укажуваат на дисфункција во руската влада. Русија го отпушти генералот Сергеј Суровикин оваа недела, неколку недели откако Њујорк Тајмс објави дека Суровикин однапред знаел што планира Пригожин. Ова го наметнува прашањето дали водачот на платениците имал помош одвнатре.

Сепак, Инглиш ја отфрла идејата дека некој во војската на Путин би направил се без експресна дозвола на претседателот. Тој наведува уште еден потенцијален виновник.

„Кој друг би сакал да го види Пригожин мртов и има способност да го направи тоа? Украинците, се разбира“, вели тој.

И Инглиш и Мајлс нагласуваат колку „непотребно драматична“ и „агресивно јавна“ била авионската несреќа, што е остар контраст со мистериозната смрт на другите непријатели на Путин кои биле отруени или „паднале низ прозорецот“.

Зборувајќи за можната улога на Украина во инцидентот, Инглиш вели: „Ако е вистина, тоа беше генијален потег. Драматично го убивате убиецот на Украинците. Извршувате уште еден фантастичен напад на руска територија. Понижи го Путин. И сето тоа во пресрет на Денот на независноста на Украина“.

Трето сценарио: Пригожин не е мртов

Можноста дека најмногу наликува на теорија на заговор е дека Пригожин всушност воопшто не е мртов. Колку и да звучи лудо, не може да се исклучи можноста со оглед на тоа колку лидерот на Вагнер сака маски и двојки, но и се освен веродостојни руски медиуми.

Метју Шмит, професор по национална безбедност и меѓународни прашања на Универзитетот во Њу Хевен, изјави за Инсајдер дека „мудро е да се биде скептичен“ кон информациите на руската влада, „бидејќи руската политика е неверојатно комплицирана“.

„Познавам некои луѓе кои сериозно тврдат дека можеби тоа не бил вистинскиот Пригожин“, вели Шмит.

Во раните часови по падот на авионот, на социјалните мрежи се проширија теории дека Пригожин на некој начин ја лажирал сопствената смрт, можеби со испраќање на лудница во авионот.

Дури и претставниците на Кремљ имаат свои сомнежи. Некои од нив за рускиот медиум Медуза изјавија дека чекаат повеќе информации пред да ја отпишат теоријата, опишувајќи го Пригожин како „измамник“ и „трол“.

Официјален Пентагон изјави за Њујорк Тајмс во јули дека Пригожин често користел двојници во минатото, а каналите на Телеграма блиски до Кремљ објавувале фотографии од бизарно маскиран Пригожин по неуспешниот бунт.

Извор: https://4news.mk/koj-e-vsushnost-odgovoren-za-smrtta-na-prigozhin-postojat-tri-mozhni-stsenarija/

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.