Кој е „спасителот“ на Путин кој беше уапсен во Србија со многу пари и смарагди

news
Advertisement

Новото истражување на агенцијата Ројтерс откри дека Кремљ долго време ја организирал војната во Украина, каде од минатата година испратил тајни агенти, спасувачи, кои се инфилтрирале во украинскиот државен апарат, особено во Тајната служба на Украина позната како SBU.

Advertisement

Според изворите на оваа агенција, еден од овие спасувачи е Андри Наумов кој е уапсен во Србија.

Во Украина, Наумов е под истрага на Државното биро за истраги поради сомнение за предавство, откако на странски агенции им дал тајни за Чернобил.

Наумов беше поставен на чело на КОТИЗ во 2018 година, државното претпријатие одговорно за управување со средствата на радиоактивната зона околу Чернобил.

Голем дел од улогата на КОТИЗ беше да промовира „екстремен туризам“ во зоната на исклучување, но компанијата имаше улога во одржувањето на безбедноста на зоната.

Наумов подоцна стана шеф на единицата за внатрешна безбедност на СБУ, која ги истражува полицајците осомничени за криминални активности.

Минатата година беше објавено дека бил спречен обид за убиство на Наумов од други службеници на СБУ.

Тој исчезна непосредно пред војната, а потоа се појави во Србија во јуни. Во соопштението на српската полиција од 8 јуни, се вели дека е уапсен украинскиот државјанин, идентификуван како А.Н. на границата со Северна Македонија.

Тој се обидел преку Србија да помине во Северна Македонија. При рацијата на БМВ-то, кај него биле пронајдени близу 125 илјади долари и уште 608 илјади долари во кеш, како и два смарагди.

Полицијата нагласила дека она што е пронајдено во неговиот автомобил „потекнува од криминална активност“, а Наумов се уште е во затвор во Србија.

Дека се работи за поранешниот генерал на Тајната служба на Украина (СБУ), мислењето го дозна претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во текот на 14 јули.

Тој тогаш на прес-конференција на прашање на новинарот на РЕЛ изјави дека „има информации“ дека Наумов е уапсен, но повеќе детали не откри.

По приведувањето на Наумов, неговиот адвокат Виктор Гостилац за РЕЛ изјави дека неговиот клиент ги негирал обвинувањата во полиција.

За што го обвинува Србија? Андри Наумов во Србија е обвинет за перење пари, што е кривично дело и во моментов се води истрага против него.

„Законскиот рок за истрагите е шест месеци, колку што може да остане во притвор“, се вели во одговорот на српскиот суд испратен до РЕЛ.

Од друга страна, Украина ја разгледува можноста да се обрати до српските власти во врска со Андри Наумов, поранешниот висок функционер на украинското разузнавање, кој е во притвор во Србија.

Ова за Радио Слободна Европа го потврдија од кабинетот на главниот обвинител на Украина.

„Надлежните органи во Украина во моментов ја разгледуваат можноста да се обратат до надлежните органи на Србија со барање за правна помош во врска со обезбедувањето на потребните информации и копија од документите“, соопшти меѓу другото српскиот суд.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.