Нема да одиме во војна со Турција, треба да седнеме на маса, порача Мицотакис

news
Advertisement

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на неговото учество на Економскиот форум во Давос оценил дека Грција нема да оди во војна со Турција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Advertisement

На панел-дискусија со новинарот Фаред Закариа, Мицотакис говорејќи за односите со Анкара рекол дека иако биле сведоци на многу тензии во изминатите три години, сепак нема да има војна и порачал дека двете земји треба да бидат во позиција да седнат на маса „како логични возрасни луѓе“ за да се реши единствената разлика, односно одредување на морските зони во Егејското море и Источниот Медитеран.

– Тоа е сложено прашање поради географијата на Егејското море, но успеавме да решиме слични проблеми со нашите соседи – истакнал Мицотакис според АНА-МПА.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.