СО ВГРАДЕН ЧИП ВО МОЗОКОТ ИГРА ШАХ: ПАЦИЕНТОТ НА NEURALINK СО ПОМОШ НА УМОТ РАБОТИ НА КОМПЈУТЕР

news
Advertisement

Стартапот за мозочни чипови на Илон Маск, Neuralink, во средата во живо емитуваше видео за својот прв пациент на кој му бил вграден чип со помош на неговиот ум за да игра онлајн шах. Ноланд Арбау, 29-годишниот пациент кој беше парализиран под рамото по несреќа при нуркање, играше шах на својот лаптоп и го поместуваше курсорот користејќи го уредот Neuralink. Имплантот се обидува да им овозможи на луѓето да го контролираат курсорот на компјутерот или тастатурата користејќи ги само своите мисли.

Advertisement

Арбау доби имплант од компанијата во јануари и можеше да контролира компјутерски глушец користејќи ги своите мисли, рече Маск минатиот месец.

„Операцијата беше супер лесна“, рече Арбо во видеото објавено на платформата на социјалните мрежи на Маск Х, мислејќи на процедурата за имплантирање. „Буквално бев пуштен од болница еден ден подоцна. Немам когнитивни оштетувања“, додаде.

„Во основа се откажав од играње на таа игра“, рече Арбо, мислејќи на играта Civilization VI, „сите (Neuralink) ми дадовте можност да го направам тоа повторно и игравте 8 часа директно.

Објаснувајќи го своето искуство со новата технологија, Арбау рече дека таа „не е совршена“ и дека „наидоа на некои проблеми“.

„Не сакам луѓето да мислат дека ова е крајот на патувањето, има уште многу работа да се заврши, но тоа веќе ми го промени животот“, додаде тој.

Кип Лудвиг, поранешен програмски директор за невронско инженерство на Националниот институт за здравство на САД, рече дека она што го покажа Неуралинк не е „пробив“.

„Сè уште е во раните денови по имплантацијата, и има многу учење и од страната на Neuralink и од страната на субјектот за да се максимизира количината на информации за контрола што може да се постигне“, додаде тој.

И покрај тоа, Лудвиг рече дека е позитивен развој на пациентот што успеале да се поврзат со компјутер на начин на кој не биле во можност пред имплантот. „Тоа секако е добра почетна точка“, рече тој.

Минатиот месец, Ројтерс објави дека инспекторите на американската Администрација за храна и лекови откриле проблеми со водење евиденција и контрола на квалитетот за експериментите со животни во Neuralink на Илон Маск, помалку од еден месец откако стартапот соопшти дека е одобрен за тестирање на мозочните импланти кај луѓе. Неуралинк тогаш не одговори на прашањата за инспекцијата на ФДА.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.