Aleanca e përhershme”, Rusia paralajmëron ndërtimin e një baze ushtarake në Serbi

news
Advertisement

Rusia po synon që ta ndërtojë një bazë ushtarake në territorin e Serbisë.

Advertisement

Këto pretendime i bëri ambasadori rus në Serbi, Aleksandr Botsan-Kharchenko të hënën, raporton Euroweeklynews.

“Ngritja e një baze ushtarake ruse në Serbi është një çështje sovrane e vendit. Plus, është një çështje e interesave të Rusisë”, tha ai në një intervistë për SM News

Ky lajm vjen pas raportimeve se një statujë e dhuruar nga Bashkimi Sovjetik, u hoq nga piedestali i saj në Helsinki, Finlandë, duke zemëruar kështu Rusinë.

Kujtojmë se Serbia është një shtet miqësor me Rusinë dhe nuk ka vendosur asnjë masë sanksioni ndaj tyre, përkundër pushtimit rus në Ukrainë

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.