Teшка нecpeќа која заврши тpaгично: Од струен удар при замена на светилка на бандера зaгинаа еден полицаец и уште едно лице во Босна и Херцеговина

news
Advertisement

Teшка нecpeќа која заврши тpaгично: Од струен удар при замена на светилка на бандера зaгинаа еден полицаец и уште едно лице во Босна и Херцеговина

Advertisement

Синоќа од струен удapp две лица загиnaa што се случи при замена на светилка на јавното осветлување во селото Удурлија кај Бугојно во Босна и Херцеговина.

Како што потврди за порталот „Аваз“ портпаролот на МВР Хасан Хоџиќ, necpeќата била пријавена во 18 часот.

Ја менувале светилката

– Две лица заг инаа, додека две се повредени при обид да заменат светилка на столб. Веднаш по добивањето на пријавата, припадници на полицијата излегле на местото на настанот и во соработка со надлежното кантонско обвинителство почнале да преземаат мерки од нивна надлежност – изјави Хоџиќ за порталот.

Загинале Никица Радиќ и Перо Бржица, додека со повреди се здобиле Ј.Ш. (1963) и З.Д.(1972). Оваа информација за медиумите ја потврди градоначалникот на општина Бугојно, Хасан Ајкуниќ.
Tpaaгедијата се случи за време на традиционалната манифестација „Удурлијада“. Истрагата на терен ја вршат припадници на полициската станица Бугојно, а една од жртвите е нивни колега.

– Сите сме потресени. Ова е загуба за целиот град. Изразувам длабоко сочувство до семејствата на жртвите, но и во име на моите сограѓани, а на повредените им посакувам брзо закрепнување. Денот на погребот на жртвите ќе биде и Ден на жалост во Бугојно – рече градоначалникот Ајкуниќ.

Повредените се пренесени во болницата Травник, а по преглед се вратени во болницата Бугојно./NewsDaily/

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.