Земјотрес во Јадранското Море, почувствуван во Хрватска и Црна Гора

Земјотрес во Јадранското Море, почувствуван во Хрватска и Црна Гора Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во Јадранското Море на длабочина од 10 километри, објавено е на веб-страницата на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 156 километри југозападно од Подгорица и 103 километри североисточно од италијанскиот […]

Read more

Фатени на дело крадци на медицински инструменти приведени од полициа

На 22.02.2024 во 03.10 часот на ул.„Васко Карангелески“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода Д.Џ.(36) и Ќ.Ш.(42), двајцата од Прилеп. Тие биле затекнати при извршување на кражба во здравствена установа во Прилеп и кај нив биле пронајдени метални и остри предмети. Лицата биле задржани во полициска станица и по целосно […]

Read more

Во Велика Британија запленети рекордни 5,7 тони кокаин

Рекордна количина од 5,7 тони кокаин, чија пазарна вредност се проценува на 52,62 милиони евра, е запленета во пристаништето Саутемптон во Велика Британија, скриена во пратка со банани од Јужна Америка. Кокаинот бил откриен на 8 февруари, а пратката била наменета за Хамбург, Германија, пренесува „Скај њуз“. Полицијата соопшти дека сега работи на откривање на […]

Read more

Државјанин на Србија, чиј идентитет сè уште не е утврден, пронајден е мртов во стан во Виена а телото искасапено!

Државјанин на Србија, чиј идентитет сè уште не е утврден, пронајден е мртов во стан во Виена, а телото искасапено! Според извори на Курир.рс телото на мажот, чиј труп бил пронајден во поодмината фаза на распаѓање, било пронајдено во кадата во бањата, додека отсечените раце и нозе биле пронајдени во други простории. – Полицијата дошла […]

Read more

Ќе умрел од крварење- докторите од главата му извадиле 150 живи инсекти

Неверојатна приказна доаѓа од Џексонвил (Флорида), каде на почетокот на месецот лекар отстранил 150 живи бубачки од носот на пациентот. Неименуваниот маж страдал од крварење од носот од октомври минатата година, но контактирал со специјалисти дури кога му отекло лицето и усните. „Не можев да станам без да ми крвари носот. Кога дојдов на преглед, […]

Read more

Германија денеска гласа за легализација на канабисот

По жестоката дебата, денеска се очекува Германија да го легализира канабисот, пишува The Guardian. Германија ќе биде четвртата европска земја што ќе го легализира канабисот за лична употреба. Новиот закон ќе го отстрани канабисот од листата на забранети супстанции, а на возрасните ќе им биде дозволено да поседуваат до 25 грама. Министерот за здравство Карл […]

Read more

Како помина експериментот „четиридневна работна недела за иста плата“ во Британија?

Година по завршувањето на најголемиот светски експеримент со четиридневната работна недела, огромното мнозинство компании кои учествуваа сè уште им дозволуваат на своите вработени да работат со намалена работна недела, а повеќе од половина од нив целосно се префрлија на новиот начин на работа. Од јуни до декември 2022 година, работниците во 61 компанија во Обединетото […]

Read more

ПО 50 ГОДИНИ ODYSSEUS Е ПРВОТО АМЕРИКАНСКО ВСЕЛЕНСКО ЛЕТАЛО ШТО СЛЕТА НА МЕСЕЧИНАТА

ПО 50 ГОДИНИ ODYSSEUS Е ПРВОТО АМЕРИКАНСКО ВСЕЛЕНСКО ЛЕТАЛО ШТО СЛЕТА НА МЕСЕЧИНАТА Леталото „Одисеус“, со прекар „Оди“ или ИМ-1, стана првото американско вселенско летало кое ја допрело Месечината во последните 50 години. Лендерот е исправен и почнува да испраќа податоци, според развивачот на Odie, Intuitive Machines, јавија светските агенции. Инженерите мораа да ги надминат […]

Read more

Канаѓанец осуден на доживотен затвор поради убиство на муслиманско семејство

Натаниел Велтман, кој во 2021 година во Канада усмрти четири лица на тој начин што со камионетот удри во муслиманско семејство кое се движело по тротоарот, е суден на доживотен затвор. Судијката Рене Померанс која не го именуваше напаѓачот, рече: „Ова е затоа што неговите постапки претставуваат терористичка активност. Всушност, може да се каже дека […]

Read more

Наместо работа во странство, добила шок информација дека е измамена !

ОХРИЃАНКА УПЛАТИЛА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ 5.000 ЕВРА – но наместо работа во странство, добила шок информација дека е измамена! ОХРИЃАНКА УПЛАТИЛА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ 5.000 ЕВРА – но наместо работа во странство, добила шок информација дека е измамена! На 21.02.2024 во 11.20 часот во СВР Охрид, 52 – годишна жена од Охрид пријавила дека била измамена од […]

Read more