Како почна инцидентот кај пластичарска, каде загина еден а ранети се двајца млади

Инцидентот на улицата Пластик започнал со вербална пресметка, а завршил со убиство и две повреди   „Во инцидентот со пукање што вчеравечер се случи на пластичната улица загина 29-годишен маж, а двајца се повредени, додека според обвинителството се преземаат сите активности за расветлување на случајот“, пренесува Алсат. Според МВР, синоќа околу 23:40 часот во СПБ […]

Read more

РКЕ – Бензинот доле, дизелот горе

Menu е-Авто Магазин Search Search Вести, Македонија РКЕ – Бензинот доле, дизелот горе May 27, 2024       Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,16%. Така бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поевтинува за 0,50 ден/лит, цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за еден ден/лит, додека ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е […]

Read more

Возило со скопски таблици „летало“ во Косовски автопат со 222 км. на час. Еве каква казна доби

Косовската полиција соопшти дека казнила лице кое го возел автомобилот со брзина од 222 км/2 по автопат со глоба од 500 евра и 6 месеци забрана за управување. Полицијата во паричната казна напишала дека го загрозил и полицаецот. „Непочитување на ограничувањето на брзината! Единицата за контрола на автопатот на подрачјето каде што е дозволена брзина […]

Read more

Трагедија кај Белаковце – Возило падна во река, загинаа маж и жена

Маж и жена од скопско Марино загинаа во сообраќајна несреќа вчера утрото. – На 26.05.2024 во 07.55 часот во СВР Куманово било пријавено дека на локалниот пат кој води од село Коњух кон село Бељаковце, кај место викано „Ракле“, кратовско, патничко возило „даеву матиз“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ж.Ј.(75) од село Марино, општина […]

Read more

За 24 часа во Кумановско три мајки нападнати од своите синови

Полицијата информира дека три лица, двајца кумановци и еден жител на Липковско во последното деноноќие ги нападнале своите мајки. Како што информираат од СВР Куманово, случаитe биле пријавени на 26 мај. Едниот насилник е приведен, а за останатите двајца полицијата презема мерки за целосно расчистување на случаите. Вчера во 16 часот во СВР Куманово, 67-годишна […]

Read more

Убиството кај Пластичаарска. Мотивот…

„На улица  „Пластичарка“  убиено беше 29-годишно момче а двајца се повредени, од обвинителството се преземаат сите мерки за расветлување на случајот“. Според МВР, синоќа околу 23 часот и 40 минути во СВР Скопје било пријавено дека имало истрели од огнено оружје на булеварот „Никола Карев“, познат како „Пластичарка“ улица во Скопје. „Во 23:45 часот од […]

Read more

Пронајдена тинејџерката од Скопје која исчезна пред три дена

Пронајдена 14-годишната девојка која исчезна пред три дена. „Денеска во 08.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во с. Сарај, полициски службеници ја пронашле М.А.(14) од Скопје, за која на 24.05.2024 во Полициската станица Бит Пазар нејзината мајка пријави дека се оддалечила од домот“, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР).

Read more

Осумгодишно девојче од Охрид со медикоптер пренесено на операција во Истанбул

Осумгодишно девојче од Охрид со медикоптер пренесено на операција во Истанбул фото: Архива Центарот за управување со кризи (ЦУК) соопшти дека утрово е реализиран хеликоптерски транспорт на осумгодишно девојче до болницата „Медицински парк“ во Истанбул, Турција, заради хируршки зафат (операција) на ‘рбетниот столб. Транспортот е спроведен со хеликоптер на МВР кој поседува преносна медицинска опрема, […]

Read more

10 загинати и 39 ранети во верижна сообраќајна несреќа на автопат во Јужна Турција

Најмалку 10 лица загинаа, а 39 лица се ранети  во верижна сообраќајна несреќа во која учествуваа четири возила на автопат во јужна Турција вчера, соопштија тамошните власти. Несреќата се случила на автопатот Мерсин-Адана во областа Тарсус во провинцијата Мерсин. „За жал, загубивме животи. Според првичните сознанија, за жал, имаме десет загинати и 39 повредени лица“, […]

Read more

Девојка касната од улично куче во Центар, напад имало и едно скопско село

Двајца скопјани вчера пријавиле во полиција дека биле каснати од улично куче во Скопје. – На 26.05.2024 во 14.20 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, Л.С.(52) од с.Волково, скопско, пријавила дека во с.Ново село, скопско, била касната од куче скитник. – На 26.05.2024 во 15.40 часот во Полициската станица Центар, Л.Р.(25) од Скопје пријавил дека на […]

Read more