Времето денеска: Променливо облачно со дожд

news
Advertisement

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, особено претпладне со повремени врнежи од дожд, наместа поројни, проследени со ретки грмежи. На повисоките планини ќе има појава на снег. Ќе дува засилен ветер од северен правец (над 70 km/h) најизразен долж Повардарието. Попладне облачноста ќе се намали.

Advertisement

Во Скопје претпладне со повремен дожд. Преку денот ќе дува умерен до повремено засилен ветер од северен правец, а облачноста попладне ќе се намали.

Утре времето ќе биде умерено до значително облачно. Од пладневните часови со повремен дожд пообилен во западните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен, а попладне долж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец.

Во Скопје променливо облачно попладне со повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Дневните температури ќе се движат од 6 до 16 Целзиусови степени.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.