Јовески: Во ниту еден момент за случајот Модуларна болница немало обид за влијание и притисоци

Јавниот обвинител Љубомир Јовески до Собранието по пошта го испратил одговорот за интерпелацијата што за неговото работење во случајот со пожарот во Модулраната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица ја поднесоа пратеници од опозициските партии на Албанците – Беса, Алтернатива и Демократско движење. Јовески во дописот, како што наведува, најодговорно изјавува дека никогаш […]

Read more

Две лица претепале 61-годишен кумановец

На 03.10.2023 во Полициската станица Карпош, Љ.С.(61) од Куманово пријавил дека на 19.09.2023 околу 22.30 часот на подрачје на Карпош бил физички нападнат од две лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Извор: https://press24.mk/dve-lica-pretepale-61-godishen-kumanovec

Read more

На здравје нека се „наполитанките“: “Треска“ тресна на Уставен суд

„Треска“ тресна на Уставен суд. За деталите објавија од “Шанса за Центар”: 🚩Уставниот суд, без расправа и повикување експерти, ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста на планот за Буњаковец, во кој спаѓа и просторот на „Треска“. За жал се потврди правилото „Устав може да се смени, ама ДУП никако“. На здравје нека се во […]

Read more

Тензично во судница: Се одложи рочиштето за аптекарот од Онкологија обвинет за земање поткуп

Дали аптекарот од Клиниката за онкологија, К.У., кој е обвинет дека ѝ барал мито на пациентката Минка Веизовска за да ѝ издаде биолошка терапија „Кејтруда“, бил сам во овој опскурен начин на заработка или пак соработувал со други на Клиниката кои му биле надредени? Денешното судско рочиште не даде одговори на ова прашање, со оглед […]

Read more

„КАПА ДОЛУ ЗА ИНТЕГРИТЕТОТ НА ЈАНКУЛОВСКА“: За Ванковска, таа сега изгледа како жена со целосна зрелост и стоицизам

Откако професорката Билјана Ванковска го изгледала интервјуто на екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, излезе со свој став и анализа околу нејзиното појавување. “Прво, капата долу за интегритетот на Јанкуловска! Целата нејзина агонија, од начинот на кој ја судеа, одвратниот „конзилиум” во 9 месец на бременост (јас лично како жена тоа не можам да […]

Read more

Арсовска избрана за претседател на Форумот на градоначалниците, што се одржа во Обединетите нации

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, е избрана за претседател на Форумот на градоначалниците, што се одржа во Обединетите нации во Женева, Швајцарија. За потпретседатели на Арсовска се избрани градоначалниците Рикардо Рио од Брага, Португалија, и Сузан Aиткин, од Глазгов, Велика Британија. „Годинава првпат како официјално тело во рамките на Обединетите нации, исклучителна чест претставува […]

Read more

Алиу: За 30 отсто поевтини роамингот за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028 цените се изедначуваат

Македонските граѓани од овој месец имаат за 30 проценти поевтин роаминг со земјите од ЕУ, потврди денеска министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу. -Од 1 октомври веќе стапи во сила Договорот помеѓу операторите на ЕУ и операторите во Западен Балкан за намалување на цените на роаминг податоците во склоп на процесите во ЕУ. […]

Read more

Штрајкот во обвинителството продолжува – работната група ќе има рок од 10 дена за постигнување на договор

Штрајкот во обвинителствата ќе продолжи понатаму, соопшти денеска претседателот на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ) Трпе Деаноски, на прес-конференција пред Основното јавно обвинителство. Тој ја поздрави вчерашната одлука од седницата на Влада, каде се формираше работна група за преговори составена од министрите за финансии, за информатичко општество и […]

Read more

Драма со изградба на објект во Чаир, еднаш работата запрена бидејќи немало дозвола, сега пак продолжиле

Продолжи работата на нов објект во Чари, чиј инвеститор се уште не е познат. Од општина Чари велат дека не дале дозвола за градба во тој дел и дека работите се стопирани. Но, ТВ21 отиде таму и ги виде работниците како работат додека првата платформа е веќе поставена. „Се наоѓаме во близина на домот за […]

Read more

Тупаници и стол на главата на битолчанец во кафуле. Прочитајте повеќе детали за настанот

Основното јавно обвинителство Битола соопшти дека поради делото „насилство“ битолчанец добил осумдневен притвор, откако во саботата нападнал сограѓанин додека овој седел во кафе бар. „На 30 септември, во кафе бар на улицата „Генерал Васко Карангелевски“ во Битола, осомничениот извршил грубо насилство и ја загрозил сигурноста на едно лице. Додека оштетениот седел на маса во угостителскиот […]

Read more