Eksluzive: Musa Xhaferi zgjidhet kryetar i Këshillit Mbikqyrës në BDI

Sipas burimeve të portalit monitor.mk, antarët e zgjedhur në Këshillin Mbikqyrës të BDI-së kanë mbajtur mbledhjen e tyre të parë ku nga rradhet e veta kanë zgjedhur Musa Xhaferin si kryetar të këtij organi partiak. Sipas statutit të BDI-së, kryetari i Këshillit Mbikqyrës është me automatizëm edhe antar me të drejtë vote në Kryesinë Qendrore […]

Read more

“Дезертер, кодош, лажго, криминалец” ечеа од собраниската говорница

Расправата потоа ја продолжи пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски, кој го праша премиерот дали ќе ги прифати предлозите на лидерот на партијата, Христијан Мицкоски и неговите контакти за набавка на енергенси по пониски цени. Стојаноски истакна дека ако Ковачевски одбие тогаш тоа ќе значи дека понудената помош од опозицијата се одбива од една страна затоа […]

Read more

Почина 28 годишен гостиварчанец откако беше нападнат

Синоќа во Гостивар, како што информира Гостивари Сот, околу 19 часот и 30 минути во дворот бил застрелан 28-годишниот Гент Асани. Околу 19 часот и 40 минути починатиот бил хоспитализиран во гостиварската болница. Таму бил испратен од членовите на неговото семејство. По укажаната лекарска помош било пријавено дека починатиот не можел да ги преживее повредите. […]

Read more

Sulmohet dhe humb jetën 28 vjeçari nga Gostivari

Rreth orës 19 e 40 i ndjeri ishte hospitalizuar në Spitalin e Gostivarit. Atje ishte dërguar nga familjarët e tij. Pas asistencës mjekësore, u raportua që i ndjeri nuk ka mundur t’u mbijeton plagëve. “Atij i është dhënë ndihma mjekësore, por i njëjti i’u nënshtrua plagëve të marra. Po merren masa për zbardhjen e rastit”, […]

Read more

Доколку се чувствувате тешки после јадење, ова овошје ќе ви го одземе чувството на надуеност

Кој би можел да биде одговорот за избегнување на тоа чувство на надуеност после премногу јадење на вечера? Јадењето киви после оброк е поврзано со подобрување на варењето и намалување на чувството на „надуеност и непријатност“, истакнуваат научниците. Се смета дека егзотичното овошје содржи уникатен комплекс кој помага во варењето на протеините кои се наоѓаат […]

Read more

Nëse ndiheni të rënduar pas ushqimit, kjo frutë do t’ju largojë ndjesinë e fryrjes

Cila mund të jetë përgjigjja për ta shmangur atë ndjenjë të fryrjes pas ushqimit të tepërt në darkë? Ngrënia e një kivi pas një vakti është e lidhur me tretjen e përmirësuar dhe një reduktim të ndjenjës së “fryrjes dhe parehatisë”, theksojnë shkencëtarët. Konsiderohet që fruti ekzotik përmban një kompleks unik i cili ndihmon në […]

Read more

Не верувајте во се што е на интернет, потребна е само една состојка за да ја исчистите вашата пегла и да изгледа како нова

Валканото, затнато пегла може да предизвика проблеми ако имате планина алишта за пеглање. -За чистење на пеглата однадвор: Направете смеса со 2 лажици сода бикарбона и 1 лажица вода. Оваа паста намачкајте ја на пеглата и можете да ја оставите така неколку минути. Потоа исчистете го со влажна крпа и по потреба со стапчиња за […]

Read more

Mos i besoni gjithçkaje që qarkullon në rrjet, duhet vetëm një përbërës për të pastruar hekurin e për ta bërë si të ri

Një hekur i pistë dhe i bllokuar mund tju shkaktojë probleme nëse keni për të hekurosur një mal të tërë me rroba. -Për të pastruar hekurin nga jashtë : Bëj një përzierje me 2 lugë gjelle sodë buke dhe 1 lugë uji. Përhape këtë pastë në pllakën e hekurit dhe mund ta lini kështu nja […]

Read more

‘Për të gjithë burrat e vërtetë’, Dafina Zeqiri ka diçka të rëndësishme për të thënë

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Dafina Zeqiri ka marrë vëmendjen e të gjithëve me postimin e saj të fundit. Ajo ka publikuar një foto ku shfaqet shumë provokuese e veshur me një fustan të zi. “Burri im gjithmonë më mbështet. Më do dhe i beson vendimeve të mija. Dhe më e rëndësishmja më lejon […]

Read more

Бесими-Камер: За одржлива економија реформите во јавните финансии мора да продолжат и за време на кризата

Реформите во јавните финансии мора да продолжат напоредно со политиките за справување со тековните предизвици од глобалните ценовни притисоци и енергетската криза. Само на тој начин може да се осигура одржливост и развој на економијата на среден и долг рок. Ова било посочено на средбата на делегацијата предводена од министерот за финансии, Фатмир Бесими и […]

Read more