Коронавирусот направи хаос во Грција: За една седмица над 100 илјади заразени и 355 починати

news
Advertisement

Во изминатата седмица во Грција е регистриран за 21 отсто зголемен број смртни случаи од Ковид-19, вкупно 355 починати, но и за 11 проценти намален број на позитивни случаи, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје за ситуацијата со пандемијата во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Advertisement

Во периодот од 25 до 31 јули биле потврдени 122.230 случаи на Ковид -19, од кои 20 отсто се реинфекции, а биле направени 802.999 тестови, со стапката на позитивност 15,22 отсто, наспроти 15,56 проценти пред една седмица.

За седум дена биле регистрирани 355 смртни случаи, 21 отсто или 84 починати повеќе од минатата седмица.

Во грчките болници во конкретниот период биле примени 2.558, а отпуштени 2.219 пациенти, додека пак вкупно 138 лица се приклучени на апарати на одделите за интензивна нега во грчките болници.

Од почетокот на пандемијата во Грција се потврдени 4.474.616 случаи на Ковид-19, а починаа 31.377 лица. (МИА)

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.