На Орбан му се расипал чамецот, па случаен минувач ги префрлил до брегот и ги однел на ручек (ФОТО)

news
Advertisement

Позната е онаа народната: „Слушај ме што ти кажувам, не ме гледај што правам“, која се видела во мнофу случаи.

Advertisement

“Повеќе Балатон, помалку Јадран” – рече унгарскиот премиер Виктор Орбан во јули 2020 година, обидувајќи се да ги одврати своите сонародници да летуваат на хрватскиот брег и да ги задржи во нивните граници.

Веќе таа година го прекршил зборот бидејќи набрзо бил фатен како летува во Мљет, јавува Слободна Далмација.

Тој пред три месеци повторно потврди дека не му се туѓи неговите ска ндалозни изјави, кога изјави дека неговата земја немаше да има проблем со ембаргото за увоз на руска нафта доколку “не и беше одземено морето”, очигледно мислејќи на хрватското крајбрежје, чии делови некогаш биле дел од Унгарија.

“Тие што имаат море и пристаништа имаат можност да донесат танкери со нафта. Да не ни беше одземено морето, ќе имавме и пристаништа” – децидно тврдеше Орбан, а навремено го осуди хрватското МНР.

“Хрватска ја осудува изјавата на претседателот на унгарската влада. Ги осудуваме сите територијални претензии кон соседните земји” – соопшти тогаш МВЕП.

На Орбан очигледно толку му се допаднало хрватското море што решил годинава да здивне во Хрватска, што го потврдуваат и новите фотографии од неговиот одмор во Далмација.

Најпрвин сопствениците на таверната Гајета во Милна на островот Брач ​​ја покажаа својата слика со унгарскиот премиер. Додуша, го преименуваа во претседател на Унгарија…

– Ни беше чест да бидеме домаќини на претседателот на Унгарија, господинот Виктор Орбан – напишаа под фотографијата која беше објавена на нивниот Инстаграм.

После тоа застанал кај Вис. Судејќи по фотографијата на поранешниот соработник на Слободна Далмација Борис Вркиќ кој се сликал со него на своето куче во заливот Рукавац на Вис, се чини дека летниот одмор на Орбан не одел баш според планираното.

“Му се расипа гумен чамец, па го префрлив него, неговата сопруга и телохранителот на брегот. Тие беа во добро расположение. Им го препорачав господинот Јанков ака Беба, во чиј ресторан уживаа во морска храна” – изјави Вркиќ.

Наводно, вработените во ресторанот немале поим дека премиерот ги посетува, дознале дури откако си заминал и биле прилично изненадени.

Интересно е што под фотографијата, на која газдата на ресторанот сакал да се пофали со честа што му ја направил високиот гостин од Унгарија, се редат не баш пријатни коментари:

„Тој сака да ти ги земе морето и парите, сигурен ли си дека се гордееш со сликата!“/info7news/

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.