ОФИЦИЈАЛНО: Езџан Алиоски е нов член на турскиот гигант Фенербахче!

news
Advertisement

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски има нов клуб и кариерата ќе ја продолжи во Турција каде ќе го носи дресот на Фенербахче.

Advertisement

Левиот бек минатата година ја мина во Саудиска Арабија каде го носеше дресот на Ал-Ахли. Алиоски поради добрите партии се најде во тимот на сезоната и си обезбеди кам-бек во Европа.

Крилниот играч последен пат во Европа играше за Лидс Јунајтед во Премиер лигата каде почна растот на неговата кариера. Фенербахче го потврди трансферот на Алиоски, а детали од договорот се најавени наскоро, кога двете страни ќе ги комплетираат личните услови и ќе завршат со деталите.

Езџан Алиоски, кој има 30 години, кариерата ја почна во Швајцарија во 2010 година во У23-тимот на Јанг Бојс. Три години подоцна замина во Шафхаузен, па следеше позајмица во Лугано, каде подоцна беше откупен. Токму во овој клуб Алиоски блесна, па во 2017 година замина во Лидс Јунајтед во чии редови беше до 2021 година. За Ал-Ахли одигра 23 меча, на кои даде шест гола.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.