Турција го номинира Ердоган за Нобеловата награда за мир

news
Advertisement

Претседателот на турскиот парламент, Мустафа Шентоп, објави дека го номинирал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за Нобеловата награда за мир за неговите напори за решавање на кризата во Украина.

Advertisement

„Го номинирав претседателот Ердоган за Нобеловата награда за мир поради неговите напори да воспостави мир меѓу Русија и Украина“, изјави Сентоп за весникот „Стар“.

Од почетокот на војната во Украина, Турција постојано учествуваше како посредник меѓу Русија и Украина.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.