ФОТО: Сателитски снимки од уништувањето на руската база на Крим

news
Advertisement

Руската воздушна база на полуостровот Крим, која Москва ја анектираше од Украина во 2014 година, беше тешко оштетена во експлозиите на 9 август, покажаа сателитски снимки кои беа објавени синоќа, пишува „Гардијан“.

Advertisement

Воздухопловната база Саки на руската морнарица во близина на селото Новофедоривка загубила најмалку девет воени авиони, вклучувајќи ловци СУ-30СМ и бомбардери СУ-24М, објави „Радио Слободна Европа“.

Уништени се и неколку згради во базата во кои можеби имало муниција.

Русија ја користи воздухопловната база Саки, лоцирана на западната страна на Крим, за редовни напади на украинска територија откако ја започна својата инвазија на земјата на 24 февруари.

Не е позната точната причина за експлозиите на 9 август.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.