Kina lëshon 16 satelitë në një raketë

news
Advertisement

Kina lëshoi 16 satelitë të rinj, duke përfshirë satelitët Jilin-1 Gaofen 03D09 dhe Yunyao-1 04-08, në orbitë nga qendra e lëshimit të satelitëve Taiyuan në provincën Shanxi të Kinës veriore të mërkurën.

Advertisement

Satelitët u lëshuan në orën 12:50 sipas kohës së Pekinit në majë të një rakete mbajtëse Long March-6 Y10 dhe hyri me sukses në orbitën e planifikuar, shkruan AP.
Këta satelitë përdoren kryesisht në fusha të tilla si sensori komercial në distancë dhe imazhet atmosferike.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.