Последна објава на „Фејсбук“ на возачот на автобусот во кој загинаа 21 лице

Возачот е меѓу 21 жртва во автобуската несреќа во Местре, Италија. Италијанските медиуми јавуваат дека возачот на автобусот бил 40-годишник, идентификуван како Алберто Ризото, по потекло од Тревизо. Тој бил вработен во „Martini Bus srl“ кој го однел возилото во фирмата „La Linea“ која имала договор за превоз на туристи од кампот до Венеција. Се […]

Read more

Мириса на избори, СДСМ веќе се подготвува – член на раководството јавно ги издаде

Не дозволуваат предвремени, но сепак, СДСМ се подготвува за избори. Ова е заклучокот од објавата на ексградоначалникот на Скопје Петре Шилегов, кој е дел од раководните структури на оваа партија. Тој, заедно со премиерот и претседател на партијата, Димитар Ковачевски, присуствувале на состанок за координација. Донеле заклучоци каква ќе е стратегијата за да привлечат гласачи. […]

Read more

Бела чума го пустоши Балканот, Македонија најбрзо старее

Државите на Балканот, единствено со исклучок на Косово, се соочуваат со негативен тренд на намалување на бројот на своето население независно дали станува збор за миграции и иселување на граѓаните или негативниот природен прираст кој особено е изразен во Македонија, Србија, БиХ но и Хрватска. Ова се загрижувачките податоци кои се објавени главно на веб-страниците […]

Read more

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ДА МОЖЕ ДА ПОМИЛУВА САМО ЗА КАЗНА, А НЕ И ДА „СПАСУВА“ ОД КРИВИЧНО ГОНЕЊЕ – Правда го доставиле новиот предлог закон за помилување во владина процедура

Министерството за правда, како што информираа оттаму, го доставиле Предлог Законот за помилување во владина процедура. Ова следува откако предлог законот за амнестија кој оттаму го туркаат, предизвикува вистинска бура во јавноста. „Министерството за правда минатата година формираше работна група составена од претставници од релевантните институции од правосудството, како и претставници од Претседателот на Република […]

Read more

МАЛИОТ АЛЕКСЕЈ ИМА ПОТРЕБА ОД ПОМОШ: Боледува од ретко заболување, родителите собираат пари за неговото лекување

На социјалните мрежи се споделува апел до хуманите граѓани да донираат кој колку може за лекувањето на тригодишниот Алексеј, кој боледува од ретка болест. „ Драги пријатели и хумани луѓе. Ајде да направиме уште едно добро дело. Ве молам од се срце сите вие денешното кафе да го донирате за едно мало детенце од Илинден. […]

Read more

Хаос во „Водовод“: Управниот одбор држи седница за разрешување на директорот во ходник

Управниот одбор на ЈП „Водовод и канализација“ во Скопје, вчера држел седница во ходник, бидејќи салата им била заклучена. Една од точките на дневен ред беше предлог за разрешување на в. д. директорот Драган Илиевски „поради лошата (неподобрена) финансиска состојба на претпријатието“, па затоа членовите се сомневаат дека ова е направено по негова наредба за […]

Read more

Каевски: Со Законот за амнестија се ослободуваат тие со полесни дела, за да може тие со потешки кривични дела да лежат

„Ќе се направи анализа и пратеничката група на СДСМ е подготвена да поднесе амандмани на Законот за амнестија. Овој закон е за полесни кривични дела, кои ќе бидат ослободени од одлежување на затворската казна за моменталните капацитети да овозможат лицата кои сториле потешки кривични дела да служат казна затвор“ рече пратеникот од СДСМ, Дарко Каевски […]

Read more

Агелер за законот за амнестија: Важно е ваквите процеси да бидат транспарентни и легални

Американската амбасадорка Анџела Агелер во врска со предложенииот закон за амнестија денеска изјави дека за САД и Американската амбасада е важно ваквите процеси да се одвиваат транспарентно и да бидат легални. Таа одговарајќи на новинарско прашање, нагласи дека е запознаена оти законот е влезен во собраниска процедура, но дека не е ја знае неговата содржина […]

Read more

Крај на бесплатните Facebook n Instagram: Ако одбиете реклами можеби ќе треба да плаќате 14 евр

Новата стратегија на Меtа, како одговор на строгите прописи за приватност на Европската унија, би можела да биде месечна претплата за корисниците на ЕУ Мeta, компанијата која стои зад популарните социјални мрежи Facebook Instagram, размислува да воведе месечна претплата за корисниците во Европската унија кои не се согласуваат со прикажување на персонализирани реклами. Според информациите […]

Read more

Милан Радоичиќ пуштен од притвор

Милан Радоичиќ, осомничениот за вооружениот конфликт во Бањска, е пуштен од притвор. Судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Белград, откако го сослуша обвинетиот М.Р. за причините за определување притвор, го одби предлогот на Вишото јавно обвинителство во Белград да определи притвор од правни причини пропишани со член 211 став 1 точка 1 од […]

Read more