Раиси летал со хеликоптер од американско производство

Раиси летал со хеликоптер од американско производство, објави иранска новинска агенција Иранската државна новинска агенција ИРНА објави дека Раиси летал со хеликоптер Bell 212 од американско производство. Според воениот аналитичар на Си-ен-ен, Седрик Лејтон, станува збор за хеликоптер кој веројатно е во служба од 1960-тите. Тој додаде дека причина за несреќата може да биде набавка […]

Read more

Хулигани „дивеат“ во Карпош

Откако минатата недела беа откорнати новозасадени двца во Карпош, повторно вандализам во оваа скопска општина. Овој пат, несовесни граѓани откорнале клупа спортои „Окта“. Иако, надлежните упатија апел до сите жители на Карпош и пошироко, да се грижат за здравата животна средина, очигледно пораката не стигнала до некои лица. Жителите, исто така, ги осудија овие вандалски […]

Read more

Украл полициско возило и удрил во неколку автомобили на раскрсница

Маж во Лос Анџелес украде полициско возило и удри во неколку автомобили на раскрсница Маж во Лос Анџелес украде полициско возило и удри во неколку автомобили на раскрсница Маж во САД вчераутро украл полициско патролно возило во Лос Анџелес додека полицајката бил внатре, а потоа удрил во неколку автомобили на раскрсница во центарот на градот, […]

Read more

Тешка собраќајна несреќа близу Куманово , има загинати и повредени

Едно лице загина, две се повредени во сообраќајка што се случи вчера на автопатот Куманово-Скопје Едно лице го загуби животот во сообраќајна несреќа што се случи вчера на автопатот Скопје-Куманово во атар на Агино село, а две лица се повредени, соопшти денеска МВР. – Вчера околу 15:00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на […]

Read more

Малолетник нападнат од соученичка пред училиште во скопски Аеродром

Малолетник нападнат од соученичка пред училиште во скопски Аеродром Две пријави за врсничко насилство стигнале до полицијата изминатите денови. – На 18.05.2024 во 22.30 часот во СВР Скопје, Д.С.Н.(45) од Скопје пријавила дека на 16.05.2024 околу 09.30 часот пред основно училиште на подрачјето на општина Аеродром во Скопје нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од […]

Read more

Велешанец погоден од куршум , додека берел печурки

Велешанец погоден од куршум додека собирал печурки Велешанец при собирање печурки почувствувал убод во левата нога. По лекарски преглед, од коленото му бил изваден проектил од огнено оружје. – Во СВР Велес во саботата во 11 часот, 63-годишниот Д.Ј.од Велес, пријавил дека при собирање печурки во атарот на село Лисиче, Општина Чашка, почувствувал убод на […]

Read more

Работникот што се здоби со тешки повреди во лифт во угостителски објект е стабилен, а неговиот колега почина

Работникот што се здоби со тешки повреди во лифт во угостителски објект е стабилен, а неговиот колега почина Неговиот колега, 71-годишниот пензиониран готвач, им подлегнал на повредите добиени при пад на лифтот во угостителскиот објект во кој биле работно ангажирани Педесет и шестгодишниот маж кој вчера попладне се здоби со тешки телесни повреди во лифт […]

Read more

Стигна предупредување и од потпретседателот на ЕК за Договорот од Преспа

Стигна предупредување и од потпретседателот на ЕК за Договорот од Преспа И потпретседателот на Европската комисија,Маргаритис Схинас, упати предупредување до Македонија дека Договорот од Преспа мора да се почитува. „Првите примероци на пишување на новото раководство на Северна Македонија покренуваат сериозни прашања за политичкиот и правниот поредок“, истакна Схинас, во врска. Говорот на македонската претседателка […]

Read more

Турски државјанин со кола удрил полицаец во Гостивар

Турски државјанин е приведен откако вчера со „хонда“ прегазил полицаец во Гостивар. „Вчера во 02.50 часот, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода О.Д.(28) од Република Турција затоа што со патничко возило „хонда” со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, удрил во полициски службеник кој извршувал службени дејствија“, информираат од МВР. Тој е […]

Read more

Joshet nga një vajzë, dërgohet në motel dhe grabitet. Një vajzë dhe dy burra në pranga të Policisë

Kosovari bie në kurth: Joshet, dërgohet në motel dhe grabitet, një vajzë dhe dy burra në pranga të Policisë Grabitjet e vjedhjet e shpeshta nëpër shtëpi, biznese e institucione financiare janë bërë një fenomen mjaft shqetësues për qytetarët e Kosovës, që po shkaktojnë humbje e pasiguri. Një rast i tillë, por jo fort i zakontë […]

Read more