Piloti vdes gjatë fluturimet, ja çfarë ndodh pastaj!

news
Advertisement

CHICAGO IL: Agjencia kombëtare e aviacionit në SHBA, njoftojë se një pilot i aero-kompanisë « Envoy Air » të shtunën në mbrëmje humbi ndjenjat gjatë ngritjes nga Aeroporti Ndërkombëtar i Çikagos O’Hare dhe më vonë u shpall i vdekur, thanë zyrtarët të martën. Bashkëpiloti mori kontrollin e avionit dhe arriti të ulet i sigurt në pistën nga u ngritë aeroplani mbasi bëri një reth-rrotullim përreth aeroportit, kështu të paktën thanë autoritet pas incidentit.

Advertisement

Ata thanë se incideti përfshiu aeroplanin e linjave të brendeshme Envoy Air Flight 3556, një avion i tipit Embraer E175, i cili ishte planifikuar të fluturonte nga O’Hare- Çikago për në Columbus, Ohio, të shtunën në mbrëmje.

closevolume_off
Fluturimi u ndërpre për disa orë ndërsa u krye me një një aeroplan rezerv po të aerokompanisë American Eagle, i cili – si Envoy Air – është pjesë e aerokompanisë American Airlines.

“Megjithë, përpjekjet heroike për ta ringjallur atë, kapiteni , Patrick Ford, ndërroi jetë,” tha Ric Wilson, Zëvendës Presidenti i Operacioneve të Fluturimit në Envoy Air, në një mesazh drejtuar pilotëve të tjerë. “Jemi thellësisht të pikëlluar nga kjo humbje”.

Administrata Federale e Aviacionit (FAA) po heton incidentin. Burimet e aviacionit thanë se Ford vdiq nga një atak në zemër, megjithëse zyrtarët nuk ishin në gjendje ta konfirmonin këtë.

“Faleminderit të sinqertë për qendren e komandimit Line Check Airman, dhe pilotin me gradën e kapitenit Brandon Hendrickson, për udhëheqjen dhe profesionalizmin e tij në uljen e sigurt të avionit, kujdesin pë pasagjerët dhe ekuipazhit të tij,” tha Wilson.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.