Video – Vajzat nga Peja që ishin lajmëruar si të zhdukura, nuk duan të kthehen në shtëpi

news
Advertisement

Dy vajzat nga Peja që ishin lajmëruar të zhdukura për një javë u gjetën mesnatën e së premtes. Ato në gjendje të mirë shëndetësore, u sollën tek organet e rendit nga një qytetar që e ndaluan në rrugë. Por E.B. dhe L.N. që thanë se qëndruan në një shtëpi të pabanuar në fshatin Qungur me vetë-dëshirë, refuzuan të kthehen tek familjet, andaj u dërguan në strehimore.

Advertisement

Takim me të bijën nuk pati Sali Berisha nga Qyshku i Pejës, që zhdukjen e saj e kishte lajmëruar edhe përmes emisionit Kiks Kosova. Atij iu tha se për shkak të procedurave 19 vjeçaren do mund ta shohë tek të hënën, e ky është shumë i lumtur që ajo u gjend e gjallë.

“Kurdo qe ajo dëshiron me kontaktu babin e saj është e lirë, nuk e ka as të vetmin send prej meje, ajo është vajza ime, atë e dua e kam vajzë, unë do ta trajtoj edhe më mirë tash e tutje” tha Berisha

Klan Kosova kontaktoi edhe me babain e L.N. nga fshati Treboviq, por i njëjti nuk deshi të deklarohet. E Prokuroria dhe Policia në Pejë janë duke hetuar nëse ka elemente të veprës penale në këtë rast.
Vajzat ishin lajmëruar të zhdukura të premten e 23 shtatorit, derisa sipas prindit te E.B kjo është hera e parë që ajo është larguar nga shtëpia në këtë formë.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.