СКОПЈЕ прв во листата. Бројот на новозаболени од Ковид пак висок – четворица починати

news
Advertisement

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 1.814 тестови, а регистрирани се нови 815 случаи на КОВИД-19: Скопје – 320, Битола – 63, Куманово – 48, Тетово – 44, Кавдарци – 36, Прилеп – 32, Велес – 27, Гостивар и Струмица – по 26, Охрид – 24, Штип – 23, Кичево – 19, Радовиш – 18, Гевгелија – 17, Неготино – 16, Струга – 13, Кочани – 9, Ресен – 8, Дебар и Берово – по 6, Крива Паланка и Валандово – по 5, Крушево – 4, Свети Николе, Делчево, Виница, Богданци и Демир Хисар – по 3, Македонски Брод – 2, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Advertisement

Од вкупниот број на позитивни (815), регистрирани се 158 реинфекции.

Регистрирани се 1.252 оздравени пациенти од: Скопје – 375, Битола – 145, Охрид – 127, Куманово и Прилеп – по 80, Тетово – 59, Струга – 55, Велес – 34, Гостивар – 31, Кавадарци – 30, Штип – 28, Кичево – 26, Ресен – 23, Струмица и Дебар – по 21, Неготино – 18, Крива Паланка – 16, Радовиш – 14, Кочани и Демир Хисар – по 11, Крушево – 9, Валандово – 7, Свети Николе и Берово – по 6, Гевгелија и Македонски Брод – по 5, Пехчево – 4, Кратово – 3, Делчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица од Велес (86г и 74г) починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица, од Скопје (88г и 88г), двете лица се починати во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 19-29.07.2022 година.

Направени се 1.814 теста преку: ИЈЗ-198, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-56, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-46, ЦЈЗ Куманово-46, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–137, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-25, Биотек-78, Систина-58, лабораторија Лаор-18, Синлаб-8, Ремедика-0, Плодност-18, Генеа-9, Никоб Лаб-58, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 884.

Досега во земјата се направени вкупно 2.120.452 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 328.995, бројот на оздравени пациенти е 315.083, на починати е 9.377, а бројот на активни случаи изнесува 4.535

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155308, Активни   1883

Куманово    17537, Активни    237

Битола      16929, Активни    336

Прилеп      14894, Активни    210

Тетово      14053, Активни    178

Кавадарци   11443, Активни    222

Велес 10375, Активни    152

Гостивар    9943, Активни     126

Охрид 9626, Активни     211

Струмица    8476, Активни     136

Штип  8440, Активни     117

Кичево      5897, Активни     85

Кочани      5287, Активни     50

Струга      4966, Активни     96

Гевгелија   4601, Активни     64

Неготино    3914, Активни     62

Ресен 2907, Активни     54

Свети Николе      2718, Активни     23

Радовиш     2666, Активни     63

Крива Паланка     2535, Активни     32

Делчево     2017, Активни     3

Дебар 1750, Активни     36

Берово      1737, Активни     18

Валандово   1554, Активни     21

Виница      1419, Активни     16

Пробиштип   1291, Активни     5

Богданци    1051, Активни     12

Кратово     1034, Активни     26

Крушево     976, Активни      22

Демир Хисар 891, Активни      22

Македонски Брод   771, Активни      9

Демир Капија      606, Активни      2

Македонска Каменица     527, Активни      1

Пехчево     494, Активни      2

Дојран      362, Активни      3

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.