Фрапантни бројки на новозаразени од Ковид19

news
Advertisement

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 29.07 до 31.07.2022):

Advertisement

Направени се 2.631 тестови, а регистриран е 1.171 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 485, Битола – 87, Кавадарци – 78, Прилеп – 61, Куманово – 60, Охрид – 51, Гостивар – 49, Велес – 43, Тетово – 32, Штип и Струга – по 29, Струмица – 28, Кичево – 23, Гевгелија – 18, Неготино – 15, Ресен – 14, Кочани – 13, Радовиш – 11, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар и Валандово – по 6, Виница и Демир Хисар – по 5, Богданци – 3, Берово, Кратово и Крушево – по 2, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.171), регистрирани се 275 реинфекции.

Регистрирани сe 1.390 оздравени пациенти од: Скопје – 749, Битола – 117, Кавадарци – 84, Прилеп – 75, Велес и Струмица – по 45, Куманово – 36, Штип – 33, Тетово – 32, Неготино – 25, Гостивар – 19, Гевгелија – 17, Ресен и Радовиш – по 15, Охрид – 13, Кочани – 12, Кичево и Крива Паланка – по 10, Кратово – 6, Валандово и Демир Хисар – по 5, Македонски Брод и Пробиштип – по 4, Свети Николе и Крушево – по 3, Богданци, Демир Капија и Делчево – по 2, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (29.07-31.07.2022) пријавени се 3 починати лица од: Скопје (75г, 80г и 83г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.631 тестови преку: ИЈЗ-332, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-93, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-44, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–124, Жан Митрев (Филип Втори)-34, Авицена-88, Биотек-110, Систина-77, лабораторија Лаор-21, Синлаб-13, Ремедика-5, Плодност-31, Генеа-28, Никоб Лаб-122, ВФВ Медикал-27, Ели МедикаПлус-34, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-16, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.276

Досега во земјата се направени вкупно 2.118.638 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 328.180, бројот на оздравени пациенти е 313.833, на починати е 9.373, а бројот на активни случаи изнесува 4.974.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      154996, Активни   1948
Куманово    17490, Активни    270
Битола      16866, Активни    418
Прилеп      14862, Активни    258
Тетово      14008, Активни    192
Кавадарци   11406, Активни    215
Велес 10350, Активни    163
Гостивар    9913, Активни     127
Охрид 9596, Активни     308
Струмица    8451, Активни     132
Штип  8415, Активни     120
Кичево      5878, Активни     92
Кочани      5275, Активни     49
Струга      4953, Активни     138
Гевгелија   4584, Активни     52
Неготино    3900, Активни     66
Ресен 2898, Активни     68
Свети Николе      2714, Активни     25
Радовиш     2648, Активни     59
Крива Паланка     2528, Активни     41
Делчево     2014, Активни     1
Дебар 1743, Активни     50
Берово      1737, Активни     24
Валандово   1549, Активни     23
Виница      1416, Активни     13
Пробиштип   1292, Активни     4
Богданци    1048, Активни     9
Кратово     1033, Активни     28
Крушево     971, Активни      26
Демир Хисар 890, Активни      32
Македонски Брод   768, Активни      11
Демир Капија      606, Активни      2
Македонска Каменица     529, Активни      3
Пехчево     491, Активни      3
Дојран      362, Активни

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.