Лудо ноќно возење. Полицијата “на лов” по недовесни возачи

news
Advertisement

Во текот на изминатата вечер (08/09.08.2022) во периодот од 21.00 до 02.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 208 возачи.

Advertisement

Од нив, девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.
При тоа 136 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 72 надвор од населено место.
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.