Хрватска во шок, од Ковид почина познат новинар кого не сакале да го примат во болница

news
Advertisement

Владимир Матијаниќ, новинарот на Индекс, почина во петокот попладне по неколкудневно барање помош од сплитските лекари. За прв пат на 2 август на ургентната инфектологија побара да биде хоспитализиран. Но, тие го испратија дома.
Неговата животна сопатничка Андреа Топиќ, исто така новинарка на Индекс, на Фејсбук детално опиша како ден пред неговата смрт и на денот на неговата смрт најмалку десет пати се јавиле во болница и во Итна помош и побарале да го хоспитализираат. Таа изјави дека Матијаниќ имал Сјогренов синдром и интерстицијална белодробна болест и се сомнева дека има уште две автоимуни болести. Тој исто така се заразил со Ковид.
Топиќ опишала колку пати се јавиле во болница, колку пати во Итната помош и како Итната помош не сакала да го однесе во болница по првото пристигнување, а вториот пат кога дошле, кога е неговата состојба се влоши, веќе беше доцна.

Advertisement

Топиќ рече и дека не можела да го однесе во болница бидејќи не можел да се движи, имено, не можел да оди ни во тоалет, а камоли автомобилот, а и самата боледува од Ковид.
„Се обидов да го натерам да оди до автомобилот, но не успеав ни да го облечам. Немавме друг избор освен да повикаме брза помош“, рече таа.
„Повратете се за пет дена ако не се подобри“ и „Уринирајте во тенџерето до креветот“ се, меѓу другото, советите што ги добија од сплитските медицински работници.

Слушнете ги вознемирувачките снимки од разговорот со дежурниот лекар кој вечерта пред смртта му рекол на Матијаниќ да се јави за пет дена и со медицинскиот работник од Инфективното одделение кој само неколку часа пред смртта му рекол да уринира во тенџерето до креветот.
„Повратете се за пет дена ако не се подобри“ и „Уринирајте во тенџерето до креветот“ се, меѓу другото, советите што ги добија од сплитските медицински работници.
Слушнете ги вознемирувачките снимки од разговорот со дежурниот лекар кој вечерта пред смртта му рекол на Матијаниќ да се јави за пет дена и со медицинскиот работник од Инфективното одделение кој само неколку часа пред смртта му рекол да уринира во тенџерето до креветот.
Повеќе на линкот индекс.хр тука

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.