Курти: Косово е подготвено да се спротивстави на нападот на Србија

news
Advertisement

Косово е подготвено да се спротивстави на можен напад од Србија бидејќи влошувањето на конфликтот со српското малцинство може да резултира со нов вооружен конфликт, изјави премиерот Албин Курти во интервју за Ројтерс.

Advertisement

Тензиите меѓу Србија и Косово повторно се разгореа претходно овој месец, кога Приштина објави дека ќе ги обврзе Србите кои живеат на северот, кој е поддржан од Белград и не ги признава косовските институции, да почнат да ги користат регистарските таблички издадени од Приштина.

Ситуацијата се смири откако Курти, под притисок на САД и Европската унија, се согласи да го одложи правилото за регистарски таблички до 1 септември, а мировниците на НАТО го надгледуваат отстранувањето на барикадите поставени од Србите.

„Не треба да се исклучи дека овие агресивни политики на Белград може да се претворат во напад на Косово, на еден или друг начин“, изјави Курти за Ројтерс, говорејќи на англиски. „Ние сме претпазливи, но не се плашиме.

Србија негира дека поттикнува тензии
Тој додаде: „Не велам дека ќе не нападнат оваа недела или следната недела, но би било целосно неодговорно да се исклучи можноста за зголемување на тензиите и нови конфликти“.

Малата балканска земја, без излез на море, стекна независност од Србија во 2008 година, речиси една деценија по герилскиот бунт против угнетувачката влада во Белград, пишува Ројтерс.

Етничките Срби сочинуваат пет отсто од 1,8 милиони жители на Косово, а етничките Албанци сочинуваат 90 отсто.

Околу 50.000 Срби живеат на северот на Косово, во близина на границата со Србија. Останатите 40.000 живеат јужно од реката Ибар и користат регистарски таблички издадени од косовската влада

Србија негира дека поттикнува тензии и конфликти во Косово, обвинувајќи ја Приштина за газење на правата на малцинските Срби.

Курти ја критикува улогата на Русија
Опозициските партии во Приштина го обвинија Курти дека ги плаши инвеститорите со отворена приказна за можен нов конфликт со Белград

Курти ги негира обвинувањата. Тој ја обвини Русија, која е главен сојузник на Србија и која стави вето на кандидатурата на Косово за членство во Обединетите нации, за улога во поттикнувањето нови етнички тензии во поранешната јужна покраина Србија.

„Деспотскиот (руски) претседател (Владимир) Путин е човек на војната и тој би имал интерес да ја прошири војната бидејќи сака да ја нормализира војната“, рече Курти, алудирајќи на руската инвазија на соседна Украина во февруари.

Имаме свои безбедносни и одбранбени институции и тела, Косово сега е држава, ова не е 1998 година“, рече Курти.

„Ова е 2022 година, така што ние сме многу поспремни да го браниме нашиот суверенитет, територијален интегритет, да ја браниме нашата демократија, владеење на правото, уставноста и да го браниме нашиот напредок.

Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ се очекува да се сретнат во Брисел на дополнителни разговори на 18 август.

Белград и Приштина се јавно посветени на дијалогот под покровителство на ЕУ за решавање на отворените прашања, но постигнат е мал напредок.

Околу 3.700 војници на НАТО во Косово
Косово се приклучи на европските и американските осуди на руските акции во Украина и се приклучи на санкциите против Москва.

Србија не воведе санкции кон Русија и покрај нејзината цел да се приклучи на ЕУ и да ја усогласи својата надворешна политика со блокот.

Косово го отфрли српското владеење во 1999 година, откако воздушните напади на НАТО ставија крај на бруталните контра-бунтовнички операции на српските безбедносни сили.

Но, Србија законски сè уште го смета Косово за интегрален дел од својата територија и со помош на Москва го блокираше членството на Косово во различни меѓународни институции.

НАТО има околу 3.700 војници стационирани во Косово за да го одржи својот кревок мир.

Минатата недела НАТО соопшти дека ќе интервенира во согласност со својот мандат доколку стабилноста биде загрозена.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.