Посетата на Тајван не е во спротивност со политиката на САД, рече Пелоси

news
Advertisement

Конгресната делегација предводена од спикерката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси слета доцна вчерва во Тајван, и покрај предупредувањата од Кина, која се закани со воен одговор на посетата.

Advertisement

Делегацијата на Пелоси пристигна пред 23 часот локално време во Тајпеј и беше пречекана од тајвански претставници.

„Посетата на нашата конгресна делегација на Тајван ја одразува непоколебливата посветеност на Америка за поддршка на енергичната демократија на Тајван“, рече Пелоси во изјавата објавена по нејзиното пристигнување.

„Нашата посета е една од неколкуте конгресни делегации во Тајван и во никој случај не е во спротивност со долгогодишната политика на САД“, додаде таа.

Пелоси утре треба да се сретне со тајванскиот претседател и законодавци, според извештаите на локалните медиуми.

Кина предупреди дека посетата би била неприфатливо кршење на, како што гледа, нејзиниот суверенитет над самоуправниот остров.

Кинеското министерство за надворешни работи, вчера предупреди дека војската нема да „седи со скрстени раце“, туку ќе преземе „силни контрамерки за да го поддржи суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина“./.voanews

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.